Brussel Art Nouveau & Brussel Art Deco
38175
wp-singular,post-template-default,single,single-post,postid-38175,single-format-standard,wp-theme-bridge,wp-child-theme-bridge-child,bridge-core-3.1.2,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-30.1,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Brussel Art Nouveau & Brussel Art Deco

Brussel Art Nouveau & Brussel Art Deco

(Wandelingen in het stadscentrum)

In deze twee uitstekende publicaties worden door de Brusselse historicus Cécile Dubois respectievelijk 9 en 7 unieke wandelingen te voet of per fiets in verschillende wijken van Brussel (en niet alleen in het stadscentrum zoals de ondertitel zou vermoeden!) uitgewerkt en beschreven. Vele facetten van de art nouveau (Brussel wordt ook wel de Europese hoofdstad ervan genoemd) en art deco (en modernisme) komen aan bod. Prachtige foto’s (van Sophie Voituron) en eenvoudige kaarten (met aanduiding van de interessante gebouwen, maar zonder afstandsschaal) illustreren deze vlot leesbare gidsen .

De twee boeken karakterschetsen de grootste architecten van beide stijlen en geven uitleg over speciale decoratietechnieken. Met kaderstukjes (o.m. van de architecten) en interviews schetst de auteur aanvullende portretten van eigenaars, conservators en restaurateurs van art nouveau (vanaf 1893) – en art deco (jaren ’20 en ’30 van vorige eeuw) -gebouwen, die essentieel zijn voor het behoud van dit bijzondere erfgoed.

Te veel gebouwen zijn verloren gegaan (zoals het beroemde Volkshuis van Victor Horta), maar de laatste decennia is de bescherming gerealiseerd en zijn verschillende (veelal exuberante) art nouveau-gebouwen (vanaf het jaar 2000) Unesco Werelderfgoed geworden (zoals het Stockletpaleis en de gebouwen van Victor Horta).

Geleidelijk aan gingen naast de hogere standen ook andere bevolkingsklassen de art nouveau en art deco gebruiken voor heel uiteenlopende projecten. In de twee boeken wordt een scala aan gebouwen besproken, zoals herenhuizen (b.v. Solvay, Tassel, of van de architecten Victor Horta, Paul Hankar, Paul Cauchie enz.), villa’s (zoals Empain), woningen en de eerste appartementsgebouwen (vooral in Brussel en Elsene), scholen, sociale huisvesting (zoals in Brussel, Schaarbeek en Vorst) en tuinwijken (b.v. in Watermaal-Bosvoorde), hotels (zoals Plaza), winkels (b.v. Wolfers), garages (b.v. Citroën) en warenhuizen (zoals Old England), volkshuizen, kerken (zoals de Nationale Basiliek van het Heilig Hart) enz.

Enkele van deze architecturale hoogstandjes zijn intussen een museum (zoals Victor Horta, Charliermuseum, het Paleis voor Schone Kunsten, van Buuren, het Muziekinstrumentenmuseum, het Stripmuseum, of Trainworld in het station van Schaarbeek) geworden of kregen een openbare functie (zoals het voormalige Omroepgebouw aan het Flageyplein in Elsene).

Achteraan in deze publicaties vindt men informatie van de te bezoeken plaatsen (alleen met vermelding van de websites), een bibliografie en een persoonsregister.

Deze zeer interessante architectuur-gidsen zijn ook bruikbaar voor de (binnenlandse en buitenlandse) toeristen in Brussel. Jammer dat men per wandeling (of fietstocht) geen idee heeft van de af te leggen afstand. Ook bijkomende informatie over toegankelijkheid, bezoekuren, en faciliteiten ontbreken volledig.. .. maar via de websites vindt men dit makkelijk en up-to-date terug.

Uitgeverij Lannoo, Tielt. 2020.Beide 176 blz. en prijs  €24,95.  ISBN 978-2-3025-111-8 en 978-2-39025-105-7

Recensent:Patrick De Groote