04 dec Lonely Planet’s Ultieme Reisplanner Europa
(Waar en wanneer op reis: tips voor elke maand van het jaar)
Deze Nederlandse vertaling van de oorspronkelijke uitgave van Lonely Planet (met als auteurs Sarah Baxters & Paul Bloomfield) is een schatkamer vol bruikbare suggesties om in het beste seizoen (voor wat betreft weer, sneeuwzekerheid, drukte, prijs, …) op reis te gaan naar een bepaalde bestemming in Europa.
Soms ben ik verrast door de keuze (zoals Londen bezoeken in januari … dit lijkt me niet meteen het aangenaamste weer) of door de verantwoording (zoals Tsjernobyl in februari: de winter is het veiligste seizoen … want de sneeuw dempt de straling! En daarenboven kan men er dan zelfs een nacht doorbrengen in de exclusiezone!).
Let op: bij ons continent horen blijkbaar ook de Aziatische landen Armenië, Georgië en Turkije (dat weliswaar voor 3% tot Europa behoort)!
Het is wel een prachtig geïllustreerd naslagwerk, ingedeeld naar de 12 maanden van het jaar.
Elke maand start met een overzicht op een dubbelpagina met de flowchart “Waar en wanneer?” Daarbij kunnen de persoonlijke interesses gevolgd worden via de pijlen, met enerzijds “ik wil uitdaging” en anderzijds “ontspanning”, die vervolgens verder ingedeeld worden (respectievelijk op stap/naar de stad/rust; persoonlijke groei/bezichtigen/actief). Persoonlijk vind ik dit toch vrij ingewikkeld om naar de aanbevolen reisbestemming te worden geleid. Zo zou je in januari (om ons te beperken tot België) naar Gent kunnen reizen voor “persoonlijke groei” met daarin “lichaam”. Dit is toch moeilijk te verstaan… het oorspronkelijke growth zou eerder door (culturele) ontwikkeling kunnen vertaald worden.
Elke bestemming is ook voorzien van een aantal pictogrammen (nl. flora & fauna, avontuur, voordelig, cultuur, reizen, eten & drinken, persoonlijke groei, en ontspanning). Mijn verbazing is groot als ik bij de eerder als duur opgenomen Belgische bestemmingen het pictogram “voordelig” zie staan: waarschijnlijk bedoelt men hiermee dat zij in een bepaalde maand voordeliger zijn?
Normaliter zouden alle bestemmingen ook in een apart kleurtje voorzien zijn, met de aanduiding kort verblijf, een week, twee weken. Maar blijkbaar is dit totaal vergeten in deze vertaalde uitgave!
Na de flowchart bevat elke maand (= overeenkomend met telkens een hoofdstuk) ook een schema (ook weer op dubbelpagina) met jaarlijkse “evenementen” in die maand en een overzicht van de duurte (of het prijsniveau) en de kindvriendelijkheid van elke bestemming.
Tenslotte volgt dan het omvangrijkste deel over de aanbevolen reisbestemmingen met uitleg over “Waarom nu?” (dus waarom in die maand), een reisplan (= hoe lang?), tips, en tenslotte andere maanden.
Het boek rondt af met een register voor plaatsnamen en thema’s. Aanbeveling: er zou best in het begin een overzichtskaart van Europa met de landen en reisbestemmingen opgenomen worden.
België komt 6x aan bod in dit boek: Gent = bij voorkeur te bezoeken in januari, Brugge in februari (voor het bierfestival: er zouden in Brugge meer dan 80 brouwerijen zijn, vooral gespecialiseerd in zware bieren! Verder ook voor de chocolade – zij is de zelfuitgeroepen chocoladehoofdstad van de wereld – de frieten en de romantiek), Antwerpen in juli (voor een zomer vol cultuur), de Vlaamse Kust in augustus (beste weer en aanbeveling voor ’s werelds langste tramlijn, en het lekkere eten), de herdenkingen van WOI in Vlaanderen in november en tenslotte Luik in december (blijkbaar is dit de Europese Kersthoofdstad!). Al deze bestemmingen worden (terecht) als duur bestempeld, behalve de Vlaamse Kust (moet eigenlijk de Belgische Kust zijn) dat net op de grens van voordelig ligt.
Ook andere reisbestemmingen krijgen (mijn inziens soms onterecht) het pictogram “voordelig” opgeplakt: zoals Venetië en de Azurenkust in februari (dan is het daar carnaval, zeer druk en zeker niet voordelig). Oh ja… voor romantiek bij Valentijn moet je in Parijs zijn (dan blijkbaar ook voordelig!). Luxemburg is voordelig(er?) in april, idem dito voor Rome … Anderzijds is het begrijpbaar dat Sardinië lagere prijzen hanteert in oktober.
Terecht wordt het reisadvies bij de Donau gegeven: ga best op Donaucruise in november, dan is er waterzekerheid en is de Donau goed bevaarbaar. In het voorseizoen heeft men de kans op overstromingen en in de zomer is er soms te weinig water!
Dit prachtige ingebonden boek is vernieuwend in zijn genre, is dikwijls ook leerrijk en zeker positief voor tal van reisinspiraties. Deze uitgave kan aanbevolen worden voor de reisadviezen, maar vertoont duidelijk een aantal tekortkomingen. Gelukkig valt de prijs wel mee voor een dergelijk boek.
Uitgeverij Lannoo, Tielt, 2020, 304 blz., €27,99. ISBN 978 94 014 6865 7
Recensie: Patrick De Groote